Historia Lubuskiego Trójmiasta
Jak idea Lubuskiego Trójmiasta wcielała się w życie Drukuj Email
Redaktor: Tomasz Czyżniewski   

Pomysł powstania Lubuskiego Trójmiasta powstał na łamach zielonogórskiego miesięcznika "Puls". Na ten temat opublikowanych zostało ponad 50 tekstów kilkudziesięciu autorów. Początkowo (publikacje w 2003 r.) były to materiały dotyczące potrzeby współpracy Zielonej Góry, Sulechowa i Nowej Soli. Współpraca trzech miast miała dotyczyć wspólnej promocji oferty gospodarczej, inwestycji drogowych czy turystycznych.

W trakcie redakcyjnej dyskusji wykrystalizowała się idea ujęcia współpracy zainteresowanych miast w bardziej sformalizowane ramy Lubuskiego Trójmiasta i stowarzyszenia, które miałoby propagować i realizować tę ideę. Miesięcznik skutecznie przekonywał polityków samorządowych do podjęcia tego wyzwania. W naszym kalendarium przedstawiamy tylko najważniejsze wydarzenia i teksty dotyczące powstania LT.

Czytaj
 
Zamiast podsumowania Drukuj Email
Redaktor: Tomasz Czyżniewski   

Trójmiasto to sprawdzona marka

Rozmowa z Piotrem Maksymczakiem, redaktorem naczelnym miesięcznika Puls, twórcą idei Lubuskiego Trójmiasta.

Czytaj
 
Pierwszy tekst o LT Drukuj Email
Redaktor: Józef Lenart   

Trójmiasto bez zaklęć

(Puls - tekst opublikowany w marcu 2004 r.)

Dyskusja nad strategią rozwoju Zielonej Góry dopiero się zaczyna. Już dziś obawiam się jednak, że spora jej część zdominowana zostanie przez pobożne życzenia lub rytualne zaklęcia. Formuła demokracji lokalnej wymaga, aby w pracach nad strategią uczestniczyli przedstawiciele różnych środowisk. Tak więc obok nauczycieli zasiądą lekarze. Po nich głos zabiorą emeryci oraz urzędnicy. Czyniąc zadość demokratycznej procedurze, doprowadzimy strategię do małego absurdu, bowiem największy wpływ na jej kształt i charakter uzyska tzw. budżetówka.

Czytaj
 
Debaty o przyszłoœci
Debaty o przyszłoœci