Debaty

Bez publicznej debaty nie ma demokracji. Bez otwartej debaty nad lokalnym "tu i teraz" nie może być mowy o identyfikacji z własnym miejscem zamieszkania. Bo choć wyobrażamy sobie sprawne rządy prezydentów i burmistrzów, to jednak nie wierzymy w powstanie prawdziwej wspólnoty tam, gdzie obywatele mają zakneblowane usta.

Nie podważamy kompetencji polityków, podważamy tylko ich bezczelne próby wyłączania obywateli z życia miasta. Może i mamy mądrych polityków, szlachetne partie i nieomylne władze, ale istotą wolności jest prawo do głośnego wyrażania własnych poglądów.

Z takiego właśnie założenia wyszli członkowie Stowarzyszenia DWR inicjując cykl otwartych debat z udziałem mieszkańców Zielonej Góry, Sulechowa i Nowej Soli. Nasza inicjatywa trafiła na podatny grunt. Dziś kolejne organizacje pozarządowe idą naszym śladem. I bardzo dobrze, tak trzymać. Niech wszyscy marzący o rządach zza biurka wiedzą, że nic o nas bez nas.
Zielonogórska oświata: chcemy i nie możemy Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   
Ponad 120 mln zł z miejskiego budżetu idzie na oświatę. Liczba ta prowokuje do zadania trzech pytań: po pierwsze, czy pieniądze na zielonogórską oświatę są wydawane w sposób racjonalny? Po drugie, czy w zielonogórską oświatę należy wprowadzić prawa rynku, z likwidacją słabych placówek włącznie? I po trzecie, czy uspołecznienie oświaty zracjonalizuje koszty i podniesie poziom nauczania w zielonogórskich szkołach?
Czytaj
 
Lubuskie Trójmiasto: piaskownica Pana Boga Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Jeśli spojrzeć na mapę środkowej Europy, zobaczymy trójkąt kreślony przez trzy dynamicznie rozwijające się miasta: Berlin, Poznań i Wrocław. Wewnątrz tego trójkąta znajdujemy się my. Jeśli się nie zjednoczymy, jeśli nie nauczymy się wspólnie bronić swoich interesów, to te trzy wielkie aglomeracje wyssą z nas wszystkie żywotne soki.

Czytaj
 
Lubuskie Trójmiasto Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

14 października w auli sulechowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej doszło do niezwykłego wydarzenia. Po raz pierwszy w historii lubuskiej samorządności spotkali się na wspólnej sesji radni z trzech miast: Sulechowa, Nowej Soli i Zielonej Góry. Porządek obrad przewidywał tylko jeden punkt - głosowanie nad projektem uchwały zobowiązującej władze wykonawcze Lubuskiego Trójmiasta do sądowej rejestracji Stowarzyszenia Gmin "Lubuskie Trójmiasto" najpóźniej do 31 stycznia 2006 r. Poniżej przedrukowujemy wystąpienie otwierające sesję.

Czytaj
 
Kamienie Milowe rozdane Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Już po raz czwarty Puls przyznał nagrodę Kamienia Milowego. Tym razem granitowa statuetka trafiła do rąk szefów nowosolskiej Gedii Poland, zielonogórskiej spółki LfC oraz podsulechowskiej firmy Rockwool Polska.

Czytaj
 
Lubuskie Trójmiasto: być albo nie być Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Do współpracy trzeba koniecznie zaprosić samorządy powiatowe. Ich absencja poważnie zuboży ideę Lubuskiego Trójmiasta. Nie zapominajmy także o gminach leżących między trzema najważniejszymi miastami naszego mikroregionu. One muszą mieć możliwość aktywnego uczestnictwa w tym integracyjnym procesie.

Czytaj
 
Kultura zielonogórska: dialog czy celebra? Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Gdy wielcy inwestorzy szukają lokalizacji dla swych firm, interesują się nie tylko jakością infrastruktury technicznej, ale również jakością lokalnego życia kulturalnego. Menedżerów nie interesuje wykaz placówek, ale kulturalne tętno miasta i regionu. Wychodzą przy tym z założenia, że im bardziej skarlały żywot wiedzie kultura w jakimś mieście, tym mniejsze mają szanse na pozyskanie ludzi zdolnych, przedsiębiorczych i innowacyjnych.

Czytaj
 
Jaki region: ile samodzielności, ile państwa Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Paradoks naszej sytuacji polega na tym, że mimo rzeczywistej rywalizacji pomiędzy wojewodą i marszałkiem - i tak wszystkie istotne sprawy trzeba załatwiać w Warszawie.

Czytaj
 
Lubuska Racja Stanu Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Lubuska Racja Stanu powinna opierać się na trzech filarach: politycznym, emocjonalnym i ekonomicznym. Czynnik polityczny to trwałość i integralność województwa lubuskiego. Czynnik emocjonalny to identyfikacja z własnym regionem, to rozbudzenie patriotyzmu lubuskiego i dumy z własnej historii. Czynnik ekonomiczny to wspólnota interesów powstała w efekcie zderzenia naszego położenia geograficznego z globalnymi procesami gospodarczymi.

Czytaj
 
Hi-tech: jest dobrze, a nawet źle Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Włodarze Lubuskiego Trójmiasta powinni stworzyć „mapę”, która będzie przedstawiała wspólne zasady obowiązujące w obrębie całego LT dla każdego inwestora, aby każdy chętny wiedział: gdzie, co, z kim i na jakich zasadach, aby proces inwestycyjny maksymalnie skrócić i uprościć. Chodzi również o to, aby interpretacja prawa w obrębie LT była taka sama.

Czytaj
 
Zielonogórska zdrada klerków? Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Uniwersytet musi być widoczny coraz bardziej jako potencjał zapładniający, doradzający, ekspercki itd. Natomiast nie jako potencjał rekrutacji kadr politycznych, dlatego że z bardzo dobrego profesora niekoniecznie musi być dobry polityk.

Czytaj
 
Pierwszy krok do Trójmiasta Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Powstanie Lubuskiego Trójmiasta ułatwi promocję nie tylko własnych miast, ale całego obszaru. W pojedynkę nie bardzo mamy czym przyciągnąć turystów, no bo w oparciu o jakie atrakcje skonstruować program całodziennego pobytu np. w Nowej Soli? Jeśli jednak promować będziemy produkt turystyczny pod wspólną marką handlową, to wówczas mamy szansę na zaistnienie w świadomości turystów.

Czytaj
 
Zanim odpali komputer Drukuj Email
Redaktor: Piotr Maksymczak   

Na terenie naszego województwa mamy do czynienia ze zjawiskiem wysp informatycznych. Istnieje kilkanaście przyczółków, znakomicie zorganizowanych i wyposażonych w sprzęt informatyczny, ale też są i obszary technologicznej pustyni.

Czytaj
 
Debaty o przyszłoœci
Debaty o przyszłoœci