Portrety

Uproszczona definicja sukcesu brzmi tak: 90% potu i 10% polotu. Niektórzy dodają do tego składu jeszcze odrobinę szczęścia, czyli chwile, w których los wyraźnie sprzyja. Nasi przedsiębiorcy nie mają drogi usłanej różami. Mają za to oczy dookoła głowy, dobre pomysły i dużo wiary we własne siły. Historie sukcesu lokalnych przedsiębiorców można porównać do startu rakiety kosmicznej. Najważniejsze, by fundamenty, na których zbudowali swoje firmy, były mocne i nie pękały przy lada problemie.
Prezydent Bush nie zna ADB Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Kilka lat temu dr hab. Janusz Szajna, prezes zielonogórskiej spółki ADB, rozpoczynał działalność gospodarczą z 17 pracownikami.

Czytaj
 
Biznes i medycyna Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Dochodzę do granic rozwoju firmy - mówi dr Ryszard Szcząchor, właściciel Centrum Medycznego ALDEMED w Zielonej Górze. - Gdybym chciał bardziej agresywnie wejść na rynek, to musiałbym poprosić o pomoc obcy kapitał.

Czytaj
 
Wiązanie sznurówek Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Dziesięć lat temu rozstali się w gniewie. Teraz wracają, ale ostrożnie. Nie kochamy się - potwierdza Eugeniusz Garbera, prezes zielonogórskiej spółki BEST, ale to nieprawda, że dwóch Polaków nie może się dogadać. Łączymy kapitały, by wzmocnić siły przed przystąpieniem do Unii Europejskiej. Inaczej firmy zachodnie nas wytną.

Czytaj
 
Duże jest ciężkie Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Nie chciałbym łączyć się z innymi firmami – mówi Leszek Jarząbek, właściciel Przedsiębiorstwa Budowlano-Produkcyjnego Ekonbud - Fadom. Na razie radzę sobie sam. Duże jest ciężkie. My Polacy, nie mamy gotowości do kompromisów. Jeszcze nie rozumiemy mechanizmów współpracy.

Czytaj
 
Szpieg jakości Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

— Zbyszek, powiedz dlaczego do nas przyjechałeś? — pytali rozbawienie angielscy menedżerowie podczas pierwszej wizyty Zbigniewa Paruszewskiego w Wielkiej Brytanii, w 1992 r. — Bo wy nigdy nie znaleźlibyście mnie w Polsce — padła szczera odpowiedź.

Czytaj
 
Potencjał w głowach Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Pełnimy rolę konsultantów, którzy najpierw starają się zrozumieć z jakimi problemami boryka się klient – mówi dr Roman Ferster, prezes spółki Infar. Dopiero potem proponujemy narzędzia, które jego biznes usprawnią.

Czytaj
 
Dwie głowy Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

W 1996 r., kiedy zarządzający Zielonogórskimi Zakładami Energetycznymi postanowili wydzielić z Zakładów dwa wydziały: telekomunikacyjny i informatyczny, aby uczynić z nich oddzielną firmę, na czele nowej spółki-córki stanęli Mirosław Jagoda i Tomasz Strehl, zarządzający spółką IT SERWIS.

Czytaj
 
Jak plaster miodu Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Spółkę dr Lechosława Ciupika - LfC, nie ma do czego przyrównać. W Europie Środkowej nikt nie zajmuje się projektowaniem i produkcją implantów.

Czytaj
 
Hiszpański Mikołaj Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Bez kredytu, bez zabezpieczeń i żyrantów Hiszpanie przywieźli do Nowej Soli specjalistyczne maszyny. Zamontowali i uruchomili produkcję. Wcześniej, w swoim słonecznym kraju wyszkolili pracowników nowopowstałej spółki MELACO. Był rok 1993.

Czytaj
 
Elektroniczne mapy RECTORA Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Mirosław Tworek, dyrektor generalny zielonogórskiej spółki RECTOR, z entuzjazmem opowiada o udziale firmy w międzynarodowym przedsięwzięciu. RECTOR, jako jedyna firma z Europy Środkowo-Wschodniej, został zaproszony przez francuskich partnerów do wspólnego projektu, w którym weźmie udział 12 przedsiębiorstw, z 11 europejskich krajów.

Czytaj
 
Amerykańskie marzenie Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Wielu mieszkańców Cigacic dostało nową pracę, jeśli nie bezpośrednio w firmie Rockwool Polska, to w firmach podwykonawczych. - Zatrudniamy tylko najlepszych, twierdzi Jacek Kieszkowski, dyrektor ds. marketingu.

Czytaj
 
Komputerowe sznurki Drukuj Email
Redaktor: Katarzyna Maksymczak   

Rozpoczynałem od zera – mówi Henryk Sypniewski, właściciel jednoosobowej firmy i spółki z o.o. noszącej nazwę od jego nazwiska. Miałem wiertarkę i podręczne narzędzia z samochodu. Dziś firmą zarządzam przy pomocy programu komputerowego, który sam stworzyłem.

Czytaj
 
Debaty o przyszłoœci
Debaty o przyszłoœci