Pomysł na zdrowie

Co ma Trójmiasto do zdrowia? Pozornie - niewiele. Ochrona zdrowia nie należy przecież do zadań miasta. Samorządy Zielonej Góry, Nowej Soli i Sulechowa nie mają żadnego wpływu na to, co dzieje się w szpitalach i poradniach, bo nie są ich właścicielami. Pomijając wyjątki, jak np. powołany przez nowosolską radę miejską Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej.

Wpisanie wspólnych działań w ochronie zdrowia do Listu Intencyjnego Lubuskiego Trójmiasta mogłoby się więc wydawać nieuzasadnione. Ale to nieprawda. Są bowiem przedsięwzięcia, które miasta mogą podejmować wspólnie z korzyścią dla mieszkańców.
Strategia dla zdrowia Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Stolarska   

Samorządy Lubuskiego Trójmiasta na leczenie mieszańców wpływ mają niewielki. Ale przecież wiadomo, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. A promocja zdrowia i profilaktyka jest już polem do popisu dla miejskich samorządów.

Czytaj
 
Trzeba wpłynąć do sieci! Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Stolarska   

Minister zdrowia prof. Zbigniew Religa nie jest pierwszym, który mówi o stworzeniu tzw. sieci szpitali publicznych. W interesie mieszkańców Sulechowa, Nowej Soli i Zielonej Góry jest to, by ich szpitale w tej sieci się znalazły.

Czytaj
 
Nie marnujmy pieniędzy Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Stolarska   

W strategii województwa nie ma dziś miejsca na myślenie o zdrowiu. Nie można bowiem tworzyć strategii, gdy nie ma się wpływu na „cudze” szpitale, należące do powiatów. Ale gdy placówki z publicznej sieci będą w gestii marszałka, przyjdzie czas na strategię.

Czytaj
 
Leczenie rany pudrem Drukuj Email
Redaktor: Małgorzata Stolarska   

W kolejną akcję oddłużania publicznej służby zdrowia budżet państwa wrzuci ponad 2,5 mld zł. Najbardziej zadłużony w kraju gorzowski szpital wojewódzki dostanie 15 mln zł pożyczki. Co z tego, skoro jego długi sięgają 215 mln zł?

Czytaj
 
Stres - dobry czy zły? Drukuj Email
Redaktor: Włodzimierz Janiszewski   

Najkrócej rzecz ujmując - stres jest dynamiczną relacją między człowiekiem a otoczeniem, to napór na organizm różnorodnych czynników życia i środowiska.

Czytaj
 
Debaty o przyszłoœci
Debaty o przyszłoœci